جشن تولد

جشن تولد یا جشن زادروز، جشنی که در سالروز تولد  برگزار می‌شود  و بسیاری از روانشناسان بر این باورند که جشن تولد تاثیرات مثبتی بر رفتار افراد و آینده کودکان دارد.

هرودوت مورخ یونانی هم‌دوره با هخامنشیان در کتاب تواریخ خود می‌ گوید: ” در میان همه ی روزهای سال، روزی که بیش از همه توسط ایرانیان جشن گرفته می‌شود، زادروز آنان می باشد. “

تاریخچه جشن تولد در دنیا ریشه ای در تاریخ دارد که با گذر زمان و تغییر سبک زندگی مردم تغییرات زیادی کرده است.در این مقاله تاریخچه جشن تولد در دنیا را به شما نشان خواهیم داد تا بدانید مراسم امروزی جشن تولد از کجا و در چه دوره تاریخی ایجاد شده است.

اولین جشن تولدهای دنیا

در دوران باستان، از آنجایی که مردم روشی مشخص برای تعیین زمان نداشتند و تنها از طریق ماه و خورشید و برخی رویدادها زمان را تعیین می کردند توجه زیادی به سالگرد تولد نمی شد . تنها تاریخ مرگ افرادی خاص مثل پادشاهان تا حدودی و مراسمی به عنوان یادبود گرفته می شد. توجه به چرخه ماه و تغییرات فصول موجب شد افراد بتوانند تغییرات زمان را مورد توجه قرار دهند.

 در کشور خودمان نیز تا چندین دهه گذشته برخی از بزرگان فامیل، تاریخ تولد نوادگان خود را در پشت جلد قرآن کریم و یا کنار هر صفحه ثبت می کردند.

جشن تولد

مطابق آمار مورخان و تاریخ شناسان، قوم بابل نخستین قومی بود که تاریخ تولد را برای فرزندان پسر پادشاهان به ثبت رساند. همچنین آریایی ها نخستین مردمان جهان بودند که زادروز خود را جشن می‌گرفتند.

گروهی از اقوام اعتقاد داشتند در روز تولد، شیاطین به سمت آن ها می آیند، به همین دلیل دوستان و افراد خانواده وی را گرد هم می آوردند که برای او آرزوی سلامتی کنند و با دادن هدیه ارواح شیطانی را از او دور کنند و با این دیدگاه در این روز شیپورها را به صدا در می آوردند و با وسایل پر سر و صدا این ارواح را می ترسانند.

تاریخچه ی کیک و شمع تولد

در تاریخچه تولد، سنت روشن کردن شمع از آنجا شروع شد که برخی از مردم بر این باور بودند که خدایان در آسمان ها زندگی می کنند و روشن کردن شمع برای برآورده شدن دعا و نوعی عبادت به سوی خدا ارسال می شود. هنگام فوت کردن شمع نیز آرزو و دعای خود را به آسمان و برای خدا می فرستادند.

یونانیان باستان در گذشته کیکی را به شکل دایره که نماد ماه بود را به معبد خدا آرتمیس هدیه و روی آن را شمع های زیادی روشن می کردند تا مانند ماه بدرخشد. هنوز هم مورخان نمی دانند سنت کیک از کجا شرع شد!

جشن تولد زنان و کودکان

در قرن چهارم میلادی مسیحیان تاریخ ۲۵ دسامبر را به عنوان تاریخ تولد عیسی مسیح پذیرفتند و این روز را روز کریسمس نامیدند. در قرن دوازده میلادی حدودا ۸۰۰ سال پیش آلمانی ها برگزاری جشن تولد برای کودکان و زنان را آغاز کردند. بریدن کیک تولد نیز در قرن سیزده میلادی توسط آلمان ها صورت گرفت و در رسوم آن ها تعداد شمع های تولد یکی بیشتر از تعداد سال های تولد روشن می شد و تا شب هنگام شمع ها روشن می ماند.

دیدگاه بگذارید